Konizace děložního čípku. Zákrok, kterého se nemusíte bát

Cytologický stěr ukázal, že se na vašem děložnímu čípku objevily nežádoucí změny, tzv. předrakovinové nebo přednádorové změny, které jsou způsobeny lidskými papilomaviry. Pokud tento stav potvrdí biopsie (odebrání vzorku tkáně na laboratorní vyšetření), lékař vám doporučí chirurgický zákrok, kterému se říká konizace děložního čípku. Nejspíš vás to vyděsilo, ale obavy nejsou na místě.

Konizace děložního čípku je drobný gynekologický operační zákrok, při němž jsou předrakovinové změny (prekancerózy) v tkáni děložního čípku velmi šetrně odstraněny. Zákrok probíhá zpravidla ambulantně (tedy bez nuznosti hospitalizace) v krátké celkové anestezii (analgosedaci). Trvá kolem 10-20 minut podle rozsahu postižené tkáně (zda je povrchový či hloubkový).

Jak operační zákrok probíhá

Pacientka při zákroku leží na zádech v gynekologické poloze podobně jako při standardním vyšetření. Technika se volí podle toho, zda je nález povrchový nebo hloubkový. U povrchových nálezů se dříve používal skalpel, dnes je konizace prováděna šetrnějším a bezpečným elektrochirurgickým nástrojem, tzv. kličkou. Na naší klinice preferujeme elektrotechniku označovanou jako LEETZ. Pokud je nález hloubkový, tedy schovaný do hrdla, volí se postup vytnutí cervikálního kanálku pomocí elektrické jehly. Konizace děložního čípku je v naprosté většině případů velmi šetrným výkonem a pacientce není zabráněno v dalším otěhotnění.

Rekonvalescence

Ihned po výkonu je pacientka přemístěna na „dospávací pokoj“, poté může odejít domů. Rekonvalescence probíhá většinou velmi dobře, dochází k rychlému zahojení tkáně. Může se objevit častější „špinění“ nebo zvýšený výtok, což je zcela normální. První týden po výkonu je třeba dodržovat klidový režim bez námahy. Po zhruba jednom až dvou měsících je možné znovu zahájit sexuální život, doporučujeme však z hygienických důvodů používat prezervativ, a dále pak není zamezeno otěhotnění. V prvním měsíci po výkonu doporučujeme pouze sprchování, bez koupele. Pro rychlejší hojení a prevenci infekce vám lékař také pravděpodobně předepíše vaginální tablety. Na kontrolní cytologický stěr budete pozvána zhruba za 4-6 měsíců po zákroku.

U nás jste v nejlepších rukách

Na naší klinice GYNET má chirurgický zákrok zvaný konizace děložního čípku mnohaletou tradici, provádíme jich stovky ročně. Operaci vždy vede atestovaný a zkušený gynekolog. Zákrok je hrazen zdravotní pojišťovnou.

Prevence rakoviny děložního hrdla

Jedinou účinnou prevencí rakoviny děložního čípku je očkování. Není pravda, že očkování po zahájení pohlavního života nemá smysl. Smysl má v každém věku ženy, ačkoli pro mladé dívky má největší přínos (a ve věku 13 let je také plně hrazené ze zdravotního pojištění). Vakcinaci proti HPV doporučujeme i ženám s diagnózou prekancerózy děložního hrdla, očkovat lze před zákrokem i po něm.

Kde nás najdete

Klinika Gynet má 5 poboček v Moravskoslezském kraji. Všechny kontakty najdete zde: Gynet – Gynekologické centrum Ostrava. Náš tým si můžete prohlédnout zde: Tým – Gynet.

Nahoru

Používáním webových stránek Innova Healthcare a.s., souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat