Menopauza. Pomůžeme vám projít přechodem

Třetina žen ji nevnímá vůbec, třetinu doprovází mírné příznaky a zhruba třetinu žen pěkně potrápí. Řeč je o menopauze, respektive o klimakteriu, tedy přechodu k menopauze. Období, které je pro každou ženu nevyhnutelné.

Za menopauzu se označuje stav, kdy uplyne jeden rok od poslední menstruace, dojde tak k útlumu funkce vaječníků a žena již nemůže otěhotnět. Průměrný věk menopauzy je 52 let, ale může to být mnohem dříve i mnohem později. Samotné menopauze (ukončení menstruačního cyklu) předchází postupný proces nazývaný klimakterium, který může trvat několik let. Charakteristický je změnami v menstruačním cyklu, krvácení je nepravidelné a různě silné a objevují se typické příznaky jako návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy, změny nálad a deprese, poruchy spánku, zhoršení kvality vlasů a nehtů, přibírání na váze a také suchost vaginy a snížení libida. To vše se děje v důsledku kolísání hormonů s úbytkem hormonů estrogenu a progesteronu.

Jak zjistíte, že jste v přechodu

O změnách, které pociťujete, je vhodné informovat vašeho gynekologa, který provede krevní test na zjištění menopauzy na základě hladiny hormonu FSH. Lékař vám tak (přesněji než volně prodejné domácí testy) ujasní, zda jste již zahájila fázi přechodu a blížíte se k menopauze, či se jedná o jiný problém. Doporučujeme nevynechávat pravidelné preventivní prohlídky jednou za rok. Některé ženy litují, že příznaky spojené s přechodem neřešily, a ochudily se tak o několik let kvalitního života, především toho pohlavního.

Jak si můžete pomoci sama

Ženy, které žijí aktivním životem, sportují a dodržují zdravou životosprávu, většinou přechod snášejí lépe. Pokud patříte k těm, které trápí nepříjemné příznaky, je vhodné upravit návyky a jídelníček – co nejméně solit, omezit kofein a alkohol, jíst pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů, aktivně se hýbat a nevyhýbat se sexu. Proti oslabení pánevního dna a jako prevence nechtěných úniků moči je účinné posilovat svaly pomocí Kegelových cviků. Při suchosti vaginy, která znepříjemňuje pohlavní život, se doporučuje používání lubrikačních gelů. Z doplňků stravy je vhodné užívat především vápník jako prevenci osteoporózy nebo různé bylinné přípravky.

Jak vám může pomoci váš gynekolog

Váš gynekolog vám poradí, jak se s jednotlivými příznaky klimakteria vypořádat. Užívat lze volně prodejné léky na menopauzu. Pokud nesplní očekávání, gynekolog může na základě individuálního posouzení zdravotního stavu zahájit hormonální substituční terapii (zkráceně HRT) k udržení optimální hormonální rovnováhy co nejdéle a k bezproblémovému zvládnutí menopauzy. Při nechuti k sexu a suchosti vaginy může doporučit vaginální přípravky s obsahem estrogenu. Za tento negativní jev se žádná žena v žádném věku nemusí stydět, naopak – ptejte se, nechte si poradit a zvyšte si kvalitu svého života.

Menopauzu neberte jako konec, ale jako začátek další etapy života bez menstruace, kterou si můžete užít aktivně a spokojeně!

Obraťte se na nás

Klinika Gynet má 5 poboček v Moravskoslezském kraji. Na všech našich pracovištích se o vás postarají zkušení lékaři, kteří najdou vhodné řešení vašich potíží. Všechny kontakty najdete zde: Gynet – Gynekologické centrum Ostrava. Náš tým si můžete prohlédnout zde: Tým – Gynet.

Nahoru

Používáním webových stránek Innova Healthcare a.s., souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat