Pravidelné gynekologické prohlídky mají smysl

Ačkoliv má každá žena od 15 let věku nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u gynekologa jednou za rok, více než polovina žen této možnosti nevyužívá. Důvodů, proč ženy návštěvu gynekologa vynechávají či oddalují, je několik – někdy je to stud, jindy zapomnětlivost či lenost a asi nejčastěji pocit, že je se mnou vše v pořádku, a tak nikam chodit nemusím. Jenže takový přístup se může vymstít.

Nejdůležitějším smyslem pravidelné gynekologické prohlídky je předcházení závažných nemocí, jako je rakovina děložního čípku. Čím dříve se nález v děložním hrdle odhalí, tím dříve je zahájena léčba a tím vyšší je šance na úplné uzdravení. Lékař během prohlídky pomocí vatové tyčinky provede stěr buněk z děložního čípku a vzorek odešle na cytologické vyšetření. To pak vyvrátí či v horším případě potvrdí rizikové faktory rakoviny. U žen ve věku 35 a 45 let se nově provádí ještě screeningový test na přítomnost HPV (viru, který může způsobit rakovinu děložního hrdla). Součástí preventivní prohlídky je i ultrazvukové vyšetření malé pánve, při kterém se gynekolog zaměřuje na rozpoznání patologie dělohy, vejcovodů a vaječníků. Podobné pravidlo „čím dříve, tím lépe“ pak platí i u rakoviny prsu – vyšetření prsou bývá rovněž součástí gynekologické prohlídky.

Preventivní péče o budoucí rodičky

A samozřejmě nejde jen o strašáky v podobě nádorů. Pravidelné gynekologické prohlídky jednou ročně mají smysl také u mladých dívek, které by se třeba jednou rády staly maminkami. Lékař sleduje stav reprodukčních orgánů každé pacientky a v případě jakýchkoliv změn v dutině děložní či na vaječnících, které by v budoucnu mohly vést k potížím s otěhotněním, včas zahájí potřebnou léčbu.

Od 45 let bezplatně na mamograf

Gynekologické prohlídky by neměly zanedbávat ani ženy po čtyřicítce, které už mají „odrozeno“, ani ženy po menopauze. Je rovněž nutné nadále sledovat zdravotní stav pohlavních orgánů a řešit případné potíže. Navíc od 45 let by každá žena na doporučení od svého gynekologa měla jednou za dva roky absolvovat mamografické vyšetření, které je rovněž hrazené ze zdravotního pojištění.

Neodkládejte svou návštěvu u gynekologa. Je to jen půl hodina vašeho času jednou za rok, díky které předejdete možným problémům. Mějte na paměti, že stud není na místě. Gynekolog je lékař, který dokonale zná ženské tělo a přistupuje k němu profesionálně a s empatií. Na naší klinice Gynet uděláme vše pro to, aby pro vás gynekologické vyšetření nebylo nepříjemným zážitkem, ale naopak abyste se u nás cítily komfortně, bezpečně a v těch nejlepších rukách.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Nahoru

Používáním webových stránek Innova Healthcare a.s., souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat