4D ultrazvuk – jedinečná vzpomínka na nenarozené miminko

V průběhu těhotenství čeká nastávající maminky několik vyšetření plodu. Mezi ně patří především „ultrazvuk“ – neinvazivní screeningová metoda, která v prvních týdnech odhalí těhotenství (embryo) v děloze, v dalších týdnech pak pomáhá sledovat růst plodu, tlukot srdce a případně odhalit vrozené orgánové vady.

Nejdůležitější ultrazvukové vyšetření podstupují těhotné na konci prvního trimestru (tzv. prvotrimestrální screening genetických vad plodu) mezi 11. a 14. týdnem gravidity a na konci druhého trimestru (druhotrimestrální screening) mezi 19. a 22. týdnem, které je zároveň zásadní pro případné odhalení vrozených vad, včetně Downova syndromu.

 Získejte první opravdovou fotografii svého dítěte

Mimo to může každá těhotná žena na vlastní žádost podstoupit takzvaný 4D ultrazvuk. Nejedná se o vyšetření plodu, nýbrž o reálné zobrazení nenarozeného miminka v děloze. Tato zcela bezpečná zobrazovací metoda tak slouží pouze pro potěšení nastávajících rodičů, pro představu o vzhledu jejich miminka a také pro získání jedinečných fotografií, případně i videozáznamu. Velmi reálně totiž dokáže zachytit obličej dítěte, jeho končetiny, pohlaví a také jeho plynulé pohyby. Na monitoru tak můžete vidět, jak miminko otevírá pusu, svírá prstíky v pěst či mává rukama a kope nohama. Uděláte si také jasnou představu o tom, v jaké poloze se nachází, zda vás patičkou kope do pravého či levého boku apod. 4D ultrazvuk je tak krásnou vzpomínkou na vaše těhotenství.

Kdy se objednat?

Na naší klinice Gynet provádíme 4D ultrazvuk mezi 16. až 28. týdnem těhotenství, ideální je však období mezi 20. a 28. týdnem, kdy je plod nejlépe vidět. Naopak později už je plod natolik velký, že například hlavičku nelze zobrazit celou. Na toto vyšetření se, prosíme, objednávejte s předstihem.

Jak 4D ultrazvuk probíhá?

Podobně jako standardní ultrazvuková vyšetření vleže na lehátku. Lékař pomocí sondy přes břišní stěnu zobrazí na monitoru pohyby plodu a vy je můžete v reálném čase sledovat. Zapotřebí je k tomu dostatek plodové vody ve sledované oblasti a příznivá poloha plodu. Ve výjimečných situacích se může stát, že se miminko nachází v poloze zády a není mu vidět do obličeje – proto vás může lékař požádat o změnu polohy na lehátku, krátkou procházku či dokonce o poskakování a zakašlání, abyste plod přinutila k probuzení, pohybu a otočení.

4D ultrazvuk není standardním vyšetřením, a proto není hrazen žádnou zdravotní pojišťovnou. Kromě krásných zážitků ze samotného průběhu ultrazvuku si odnesete také foto a videozáznam na USB. (Aktuálně od 17. 1. 2022 až do odvolání: z důvodu zhoršující se epidemiologické situace a ochrany zdraví nás všech bohužel neumožňujeme doprovod těhotné na žádné ultrazvukové vyšetření včetně 4D ultrazvuku. Děkujeme za pochopení.)

Náš tip! 4D ultrazvuk jako dárek pro nastávající maminku

Na klinice Gynet nabízíme poukazy na 4D ultrazvuk, které rádi pořizují především nastávající tatínkové či babičky jako dárek. Vouchery jsou k zakoupení na všech našich pobočkách, pro více informací zavolejte na naši recepci (731 446 885).

Nahoru

Používáním webových stránek Innova Healthcare a.s., souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat