Příběh pacientky s plastikou mitrální chlopně

Netrvalo dlouho a máme pro vás další příběh pacientky z kardiologie. Opět jde o ženu, u které se objevily potíže s dýcháním a zrychlenou tepovou frekvencí, která jí způsobovala nepříjemné bušení srdce, a to ve velmi mladém věku. Nepříjemnou diagnózu si vyslechla v pouhých 31 letech, a to až po mnoha náročných vyšetřeních. Dlouhé měsíce pak čekala na stanovení konečné diagnózy a následnou operaci, která naštěstí proběhla úspěšně. Rozhodně ale nebyla jednoduchá a následovala po ní ještě půlroční rekonvalescence.

První příznaky a vyšetření

Všechno začalo zadýcháváním při běžných denních činnostech. Dělo se to při hraní se psem, na procházkách nebo během úklidu, a tak se pacientka rozhodla vyhledat lékaře. Na kardiologii byla poprvé před více jak 10 lety, nešlo ale o pracoviště ze skupiny Innova Healthcare. V každém případě tehdy podstoupila klasická vyšetření, jako je EKG nebo echokardiografie. Na základně toho jí lékař sdělil výsledky, které neodhalily nic pozoruhodného a nic neukazovalo na závažnou vadu. Ujistil ji ale, že její stav nijak neomezuje ani neohrožuje její život.

plastika srdce

Nepříjemné pocity ale nezmizely, naopak se zhoršovaly. Pacientka se tedy objednala k dalšímu kardiologovi, ale ten jiný problém nenašel. Popisované potíže odůvodnil nízkou hmotností a řekl jí, že onemocnění srdce je u ní vzhledem k nízkému věku nepravděpodobné.

Diagnóza a dlouhá cesta k operaci

Až MUDr. Jana Bucková z Kliniky JL objevila při echokardiografickém vyšetření a vyslovila podezření na nedomykavost mitrální chlopně. Po dalších vyšetřeních se spojila s nemocnicí Na Homolce, kde žádala o kontrolní vyšetření kardiologem. Ten souhlasil a následně doporučil plastiku mitrální chlopně. Při té se zachovává pacientova chlopeň, ale provádějí se na ní specifické úpravy, které obnovují její správnou funkci. Dnes tedy patří mezi nejčastější kardiologické operace a lékaři jim dávají přednost před umělými náhradami chlopní.

Několikrát bylo svoláno konzilium, které musí takovou operaci schválit. Mnoho členů ale bylo proti s tím, že je pacientka na mitrální plastiku moc mladá. Zároveň pacientka podstupovala další vyšetření, která by konzilium o operaci přesvědčila, např. spiroergometrii týkající se i objemu plic. Vyšel jí druhý až třetí stupeň, který poukazuje na mírně abnormální hodnoty.

Když operují roboti

Nakonec se pacientka dočkala, ale až po více než šesti měsících naléhání ošetřujícího kardiologa na Homolce i MUDr. Buckové. Termín operace připadl na 12.4.2021 a samotný miniinvazivní zákrok trval přibližně 5 až 6 hodin. Zajímavější na něm ale je, že byl proveden roboticky. Jedná se totiž o takzvanou záchovnou operaci mitrální chlopně, kterou už několik let provádí robotické zařízení DaVinci Xi. Má za sebou stovky takových zákroků, a právě kardiochirurgie na Homolce je jejich průkopníkem. První taková operace byla provedena v roce 2017 a dnes lékaři z Homolky školí týmy zdravotníků po celé České republice.

kardiologie

Jak se pacientce žije dnes?

Po operaci se pacientka probudila na resuscitačním Kardiochirurgickém oddělení. Druhý den ji převezli na jednotku intermediální péče, kde strávila celkem tři dny. Následně byla převezena na normální pokoj standardního oddělení. Potom byla ještě půl roku v pracovní neschopnosti, ale už zhruba po třech měsících se její stav začal postupně zlepšovat.

Zákrok byl tedy úspěšný a v současnosti pacientka žije bez větších omezení. Zůstaly jí už jen malé jizvy na hrudníku. Zároveň musí pravidelně užívat léky a docházet na kontroly, jednou za rok na kardiochirurgickou ambulanci na Homolce a dvakrát ročně k MUDr. Buckové. Jinak je velmi aktivní, a dokonce i sportuje. Věnuje se hlavně fitness, ale nebojí se ani kardio cvičení.

Pacientce moc děkujeme za poskytnutí souhlasu se zveřejněním celého příběhu. Podělit se o tak silný zážitek zaslouží velký obdiv. A na závěr jí chceme popřát hodně zdraví do dalších let.

 

Podobné články

28. 11. 2023

Cizí těleso nebo neznámá látka v oku: Jak probíhá první pomoc a případná léčba?

20. 10. 2023

Nejčastější oční vady u dětí: Jak probíhá vyšetření a léčba?

15. 9. 2023

Interní vyšetření a jeho význam i návaznost na další obory

Z ostatních klinik

22. 5. 2024

Jak se dostat po porodu zpět do kondice? Máme pro vás několik tipů

21. 5. 2024

Infuzní terapie vitamínem C: Skvělý způsob, jak posílit imunitu

21. 5. 2024

Objevte široké možnosti rehabilitace: S čím vším vám pomůžeme?

Nahoru